Nasze fotografowanie

    Fotografowanie to dla nas przede wszystkim przygoda. Przygoda odkrywania i tworzenia. Ponieważ inspiracji i motywów szukamy w krajobrazie i przyrodzie, dzięki fotografii odbywamy jednocześnie dwie podróże.

     Jedna prowadzi nas głęboko w świat Natury - świat niezwykłych kształtów, kolorów, świateł, dźwięków, zapachów. Są to rejony dostępne poprzez czekanie na wschód słońca na bagnie, mroźny i śnieżny, zimowy dzień spędzony w głębi lasu, czy przez wspinaczkę po skałach nad brzegiem morza lub w sercu pustyni. Odkrywanie ciekawych fotograficznie miejsc i znalezienie się w nich we właściwym momencie wymaga doświadczenia, cierpliwości, koncentracji i wyrzeczeń. Natura dopuszcza blisko do siebie tylko tych, którzy zapłacą za to niemałym wysiłkiem, rezygnacją z podstawowych wygód, brakiem snu lub bąblami po ukąszeniach owadów.
     Druga podróż - to podróż w głąb siebie, uświadamianie sobie swojej wrażliwości, odczuwania, postrzegania. Jest ona przede wszystkim tworzeniem, przetwarzaniem nieskończonego bogactwa świata w gotowy, zamknięty w kadrze obraz, zawierający nasz osobisty ślad. Na tym etapie najbardziej fascynująca jest świadomość, że chociaż na świecie co roku robione są setki milionów zdjęć, to i tak zawsze możliwe jest stworzenie własnej, unikalnej fotografii.

Odbitki i wydruki

     Przywiezienie z pleneru dobrych kadrów, to jednak nie wszystko. Od początku naszej przygody z fotografią najważniejszym efektem końcowym było dla nas powiększenie - odbitka lub wydruk. Fotografia jako przedmiot, który można wziąć do ręki, powiesić na ścianie, oglądać dowolnie długo, z różnych odległości,
w różnym oświetleniu, pod różnym kątem. Zobaczyć jak wchodzi w różne relacje z otoczeniem, jak po pewnym czasie ujawnia swoje dodatkowe walory.
    Negatyw czy plik cyfrowy to zaledwie półprodukty, mogące być punktem wyjścia do dalszej z nimi pracy. Nawet w czasach dominacji slajdów, staraliśmy się wykonywać dobrej jakości kolorowe odbitki. Nie było to łatwe z prostego powodu - nie mieliśmy praktycznej możliwości pełnego panowania nad tym procesem. Zbyt wiele zależało od usługowych zakładów fotograficznych, wykorzystywanych przez nie maszyn i pracujących w nich ludzi. Na szczęście rewolucja cyfrowa w fotografii zmieniła to wszystko. Stał się możliwy powrót do sytuacji z czasów czarno-białych powiększeń i chemicznej ciemni. Cały proces, od naciśnięcia spustu migawki do powieszenia gotowej fotografii, można znowu wykonywać samemu. Wymagało to wprawdzie zdobycia rozległej nowej wiedzy i umiejętności (o cyfrowej obróbce, zarządzaniu kolorem, cyfrowym wydruku), a także skompletowania wysoko zaawansowanych technicznie urządzeń - ale przyniosło oczekiwany efekt. Dziś dysponujemy całkowicie kontrolowanym przez nas procesem wydruku czarno-białych i kolorowych fotografii do wymiaru 90 cm x 60 cm na własnej drukarce Epson Stylus Pro 7880. Technologia ta umożliwia uzyskanie najwyższej jakości fotografii, o niezwykłym stopniu odwzorowania szczegółów, ostrości, rozpiętości tonalnej i bogactwie kolorów.

Wystawy

    Preferowanie przez nas prezentacji fotografii w postaci odbitek i wydruków sprawia, że wysoko cenimy sobie uczestnictwo w wystawach i ich organizowanie. Starannie wybrany zestaw fotografii, pokazany w dobrze przygotowanej i oświetlonej sali daje możliwość
wyjątkowego kontaktu z odbiorcą.
    Spośród zrealizowanych wystaw prezentujących nasze fotografie najbardziej cenimy sobie następujące, pokazywane między innymi w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Zamościu, Łebie, Włodawie i Hangzhou (Chiny):
- "W ulotnym świecie piasków" (przygotowana wspólnie z Markiem Lejbrandtem)
- "W niezwykłym świecie bagien i jezior Polesia Lubelskiego"
(przygotowana wspólnie z Markiem Lachem)
- "Nordland - barwy norweskich nocy"
- "Abstrakcyjne formy Natury" - I edycja
- "W barwnym świecie skał i kanionów Arizony i Utah" (przygotowana wspólnie z Elżbietą Weron)
- "W krainie białych skał, buków i zamków"
- "Abstrakcyjne formy Natury" - II edycja
- "Fantazje Natury"
- "Nic, tylko piach..."
- "Art without borders" (Hangzhou, Chiny)
- "Nic, tylko skały..."
- "W krainie skalnych abstrakcji"
- "Abstrakcyjne formy Natury" - III edycja
- "Polesie Lubelskie - kraina bagien i jezior"
- "Brzozy i buki - drzewa niezwykłe"
- "W świecie form wartkiego nurtu rzek i strumieni"
- "Abstrakcyjne ogrody Natury" (w ramach 9. Land Art Festiwalu)
- "Pustynne fantazje" (przygotowana wspólnie z Januszem Kaczmarczykiem)
- "Abstrakcyjne formy Natury" - IV edycja
- "Lód, woda, światło"
- "Drzewa, drzewa, drzewa..."
- "Fantazje Natury" - II edycja
- "Dwa światy niezwykłe"
- "W ogniu zrodzone"
- "Fantazje błotnych wulkanów"
    Równocześnie z wystawami wydajemy albumy zawierające rozszerzony w stosunku do prezentowanego na wystawach zbiór fotografii.
Bożena i Waldemar Komorowscy